Οι παιδικές φιλίες δεν είναι εύκολες! Ειδικά στα πρώτα χρόνια της ζωής τους που έχουν συνηθίσει να είναι στο επίκεντρο της προσοχής. Τα παιδιά όμως μαθαίνουν γρήγορα και το παιχνίδι θα τους βοηθήσει πολύ να συνεργάζονται και να μοιράζονται αυτά που αγαπούν με άλλα παιδάκια.
Τα παιχνίδια που έχουν σχεδιαστεί για δύο ή και περισσότερα παιδιά, βοηθούν τους μικρούς μας, να κοινωνικοποιηθούν, να διαχειρίζονται σωστά τα συναισθήματά τους και να φτιάχνουν αληθινές φιλίες. Ένα διπλό κουνιστό παιχνίδι για εσωτερική και εξωτερική χρήση, θα δώσει στο παιδί την ευκαιρία να καταλάβει την αξία των φίλων, αφού, ακόμη κι αν έχει σχεδιαστεί για προαιρετική χρήση από ένα παιδάκι, το κουνιστό παιχνίδι είναι πολύ πιο διασκεδαστικό όταν το μοιράζεσαι, καθώς κουνιέται πολύ περισσότερο!
Τα ομαδικά παιχνίδια κινητοποιούν το σώμα και την σκέψη, ενώ αναπτύσσουν το θάρρος και την υπομονή. Αν και είναι πολύ σημαντικό να συμμετέχει σε εξωτερικές ομαδικές δραστηριότητες, το παιδί μπορεί να αρχίσει να εξασκεί την ομαδικότητα στο σπίτι. Με ένα στιβαρό επιτραπέζιο ποδοσφαιράκι για παράδειγμα, θα μάθει να λειτουργεί με κανόνες και να συναγωνίζεται δίκαια. Αν πάλι το παιδάκι δείχνει ιδιαίτερο ενδιαφέρον στο ποδόσφαιρό και το σπίτι έχει αρκετό εξωτερικό χώρο, μπορεί να βελτιώσει την τεχνική του και να μάθει την αξία της συνεργασίας προς όφελος της ομάδας με ένα καταπληκτικό σετ αναδιπλούμενων τερμάτων!